Anahtar kelime listenizi oluştururken kendinize şu soruyu sormalısınız: Müşterilerim ürünümü ya da hizmetimi hangi kelimeleri kullanarak aratırdı? Bu sorunun cevabını oluşturan, hedef kitlenizin sizi bulmak için Google'da arayabileceği anahtar kelimelerin bir listesini hazırladıktan sonra bu listeyi farklı yazılmış kelimelerin (ör. nakliyat ve nakliye), kelimelerin çoğul hallerinin, eş anlamlılarının ve yanlış yazımlarının da dahil olduğu kelimelerle genişletin. Anahtar kelime listenizi hazırlarken Anahtar Kelime Türetme Aracı'nı kullanabilirsiniz. Fazla geniş anlamlı anahtar kelimeler çok gösterim ancak az tıklama getirerek performansınızı düşürebileceği için bu kelimeleri elemenizi öneririz. 


Tek kelimelik anahtar kelimeler büyük ihtimalle çok genel olacağı için iki veya üç kelimelerik kelime öbekleri kullanın. Araç kiralama hizmetlerinizi tanıtmak için kullanacağınız "araç" kelimesi satılık araç, araç kaskosu, oyuncak araç gibi hizmetinizle alakası olmayan öğeleri arayan kullanıcılara gösterilebilir. Bu durumda araç anahtar kelimesi yerine, anahtar kelimenizi daha belirgin kılacak şekilde kiralık araçlar, araç kiralama, izmir araç kiralama gibi daha ilgili ve açıklayıcı anahtar kelimeler kullanmayı deneyin. 


Anahtar kelime listenizi iyileştirmenin bir diğer yolu Raporlarınızı sık sık kontrol etmektir. Raporlar, internet kullanıcılarının reklamınızı bulmak için hangi arama sorgularını kullandığı konusunda sizi bilgilendirecektir. Bu bilgiler doğrultusunda anahtar kelime listenize yenilerini ekleyebilir, durdurabilir veya tekliflerinizi düzenleyebilirsiniz. 
Anahtar kelime eşleşme seçeneklerini kullanarak geniş, sıralı, tam veya negatif olmak üzere dört farklı anahtar kelime eşleme seçeneğini kullanabilirsiniz. Belirli bir seçeneği ayarlamazsanız, anahtar kelimeleriniz  varsayılan olarak geniş eşlemeli olarak belirlenir.

Anahtar kelime eşleme seçenekleri ile;

  • Hedef kitlenizi daha alakalı olacak şekilde daraltabilir, 
  • Ürün veya hizmetinizle daha çok ilgilenen kullanıcılara ulaşabilir,
  • Tıklama başına maliyetinizi azaltabilir,
  • Yatırım getirinizi artırabilirsiniz 
     

Diğer Soru ve Cevaplar

Bizi takip edin
HEMEN BAŞVUR